Beyaz Barbunya

Beyaz Barbunya Beyaz barbunya, fasulye ailesine ait bir türdür ve beyaz renkte küçük, yuvarlak bir şekle sahiptir. Protein, lif, demir ve B vitaminleri gibi birçok besin içerir. Taze olarak veya kurutulmuş olarak tüketilebilir ve çorba, salata, pilav veya yahnilerde kullanılabilir. Lezzetli ve sağlıklı bir gıda seçeneği olarak bilinir.

Şeker Fasulye

Şeker Fasulye Şeker fasulyesi, baklagiller ailesinden bir fasulye türüdür ve genellikle yeşil fasulye olarak da bilinir. İnce ve uzun yapısıyla dikkat çeken şeker fasulyesi, taze olarak tüketilir. Şeker fasulyesi, düşük kalorili bir sebzedir ve yüksek miktarda lif, C vitamini, folik asit, demir ve potasyum gibi önemli besin maddeleri içerir. Ayrıca, antioksidan özellikleri de bulunmaktadır.

Çalı Fasulye

Çalı Fasulye Çalı fasulyesi, baklagiller ailesinden bir fasulye türüdür. Düşük boylu bir bitki olduğu için “çalı” adı verilmiştir. Fasulyeleri yeşil renklidir ve uzun, ince ve düz bir yapıya sahiptir. Çalı fasulyesi, taze veya kuru olarak tüketilebilir.

Boncuk Fasulye

Boncuk Fasulye Boncuk fasulyesi, baklagiller ailesinden bir fasulye türüdür. Küçük, yuvarlak ve beyaz renklidir. Boncuk fasulyesi, taze veya kuru olarak tüketilebilir. Boncuk fasulyesi, düşük kalorili bir sebzedir ve yüksek miktarda lif, protein, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi önemli besin maddeleri içerir. Ayrıca, antioksidan özellikleri de bulunmaktadır.

Ala Barbunya

Ala Barbunya Ala barbunya, kahverengi kabuklu, beyaz çizgilerle süslenmiş ve oval bir fasulye türüdür. Barbunya, baklagiller ailesinden bir bitkidir ve taze veya kuru olarak tüketilebilir. Ala barbunya, düşük kalorili bir sebzedir ve yüksek miktarda lif, protein, demir, folik asit ve magnezyum gibi önemli besin maddeleri içerir.

Bezelye

BEZELYE Organik bezelye, doğal yollarla yetiştirilen ve kimyasal gübre, ilaç veya pestisit kullanılmaksızın büyütülen bezelyedir. Organik bezelye, daha yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriğine sahiptir ve daha sağlıklı bir seçenek olarak kabul edilir. Organik bezelye, yemeğe eklenerek, salatalar için kullanılabilir veya pişirilerek yenebilir. Aynı zamanda taze veya konserveler şeklinde de satılabilir. Organik bezelye, çevre dostu…

Bakla

Bakla Bakla, fasulye ailesine ait bir sebzedir. İçeriğinde lif, protein, vitamin ve mineral açısından zengin bir besin kaynağıdır. Lezzetli ve besleyici bir yemeğin ana malzemesi olarak kullanılabilir. Ayrıca salatalarda, mezelerde ve çorbaların yanı sıra birçok farklı yemekte de kullanılabilir.